بقعه پیر خوانسار ( شیخ ابا عدنان )

شیخ ابا عدنان (پیر خوانسار)

شیخ ابا عدنان
(پیر خوانسار)

بقعه پیر خوانسار از باستانی‌ترین آثار تاریخی سرزمین زیبای خوانسار می‌باشد و در اوایل سلطنت صفویه بنا به امر پادشاه وقت ساخته شده است. صاحب بقعه پایه‌گذار مذهب حقه جعفری در اوایل قرن هفتم می‌باشد. این مقبره که ابتدا سنگی و روی چشمه پیر ساخته شده بود، در دوره صفوی و بنا‌بر ارادت صفویان به سبک معماری سلجوقی بازسازی شده است. این آرامگاه زيارتـگاه اهـالي مسافران وميهمانان شهر خـوانسار مي‌باشد.

 

 

 

 

امامزاده سید احمد

امامزاده احمد بن سید محمد

امامزاده احمد بن سید محمد

این زیارتگاه در جنوب شهر خوانسار و کنار رودخانه اصلی در خیابان آیت الله خوانساری واقع شده است و به شاهزاده احمد مشهور است که نسبتشان به روایت اهالی به حضرت امام هادی (ع) می‌رسد. این زیارتگاه دارای گنبد دوپوش است که روی بقعه قرار گرفته و در دو طرف گنبد، دو مناره گلدسته ساخته شده که بر زیبایی و جلال معنوی امامزاده افزوده است.

 

 

 

 

 

 

امامزاده سید صالح

امامزاده سیدصالح

امامزاده سیدصالح

امامزاده سید صالح قصیر واقع در بیدهند خوانسار است و با هفت واسطه نسبتشان به امام هفتم شیعیان حضرت امام موسی بن جعفر (ع) می‌رسد. در شجره نامه های قدیمی که در سال 1256 قمری تنظیم شده است و ممهور به مهر علمای آن زمان می باشد آمده است که سید صالح علیه الرحمه صاحب حالات صوری و معنوی بوده و مریدان او در لرستان و بختیاری بسیارند .

 

 

 

 

 

 

امامزاده محمود

امامزاده سید محمود

امامزاده سید محمود

نسب این امامزاده شریف بنا به نقل از معتمدین محل با چهار واسطه به حضرت هادی (ع) و قدمت این بنا نیز به دوره صفویه رسیده است . این بنا دارای گنبد 12 ضلعی و مخروطی شکل می باشد. همچنین گفته می‌شود باباترک با طغیان ترک از طرف امراء وقت خود مأمور آوردن طلای بالای گنبد این امامزاده می‌شود و وقتی به رحمت ایزدی می‌پیوندد، در این مکان مدفون می‌گردد که به همین سبب این مکان را به بابا ترک نیز می‌شناسند. این مکان دارای آب انبار و سردابه ای قدیمی است که به قدمت مکان و اهمیت آن می افزاید.