مسجد جامع خوانسار

مسجد جامع خوانسار

مسجد جامع خوانسار

این مسجد بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین (سیصد و پنجاه سال قدمت) مسجد با مساحتی حدود سه هزار متر مربع در خوانسار است که در مبدا ورودی شهر و در نقطه‌ای مرتفع واقع و دارای دیوارهای خشتی و آجری همراه با گنبدی قوسی شکل است و گچبری‌های بسیار نفیس به ویژه در محراب دارد. تاریخ بنای این مکان بر اساس سنگ نوشته‌ای که بر سر در آن قرار دارد به سال1101 ه.ق نوشته شده است. مسجد دارای دو شبستان شرقی و غربی و محرابی تزئین شده به گچبری و خطوط کوفی است. درب شمالی مسجد دارای ارزش تاریخی و دارای منبت‌های بسیار نفیس است.

 

 

 

 

 

 

مسجد رئیسان خوانسارlogo2
مسجد رئیسان خوانسار مربوط به دوره قاجار است و در خوانسار، محله رئیسان، خیابان امام خمینی (ره)، کوی رئیسان واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۷ اسفند ۱۳۸۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

خانه ابهری

خانه ابهری ها

خانه ابهری ها

بر اساس شواهد و اطلاعات موجود، خانه ابهری با مساحتی در حدود 800 متر مربع خانه‌ای است با حیاط مرکزی که در جبهه‌ی شرقی به صورت دو اشکوبه، توسط حاج سید محمد باقر ابهری در زمان قاجار بنا شده‌‌ است . ورودی اصلی خانه در جبهه‌ی غربی و دارای جلوخان و هشتی نگین شکل می‌باشد و از طریق راهرویی عریض و کوتاه و پیچش نود درجه، از دید مستقیم به حیاط جلوگیری می‌کند. مجموعه فضاها در چهار جعبه‌ی حیاط مستطیل شکل خانه جای گرفته‌اند. فضای جبهه‌ی شمالی تالاری است که توسط پنج دری‌ها به حیاط مشرف می‌شوند و در طرفین تالار دو اتاق سه دری تقارن این جبهه را حفظ کرده‌اند.

 

خانه حبیبی ها

حسینیه حبیبی ها

حسینیه حبیبی ها

خانه حبیبی‌ها با سردری باشکوه از گذشته‌های پر افتخار خبر می‌دهد و با معماری بسیار زیبا و کم نظیر توجه بینندگان و صاحبان ذوق و هنر را به خود جلب می کند . تاکنون همه ساله در ایام محرم مراسم عزای حسینی در این خانه تاریخی برگزار می‌شود و به نام حسینیه حبیبی نیز شهرت دارد.

 

 

 

 

 

آتشكده هيكل

آتشکده هیکل  عکس تزئینی است

آتشکده هیکل
عکس تزئینی است

ر اساس روایات و گفته های شفاهی مردم گذشته٬بنایی به نام آتشکده هیکل در این شهرستان وجود داشته که محل آن را در نزدیکی های روستای تیدجان می دانستند.ولی تا کنون هیچ آثاری که نشان دهنده وجود چنین بنایی باشد در این منطقه به دست نیامده است.در بررسی  نگارنده در بهار۱۳۸۶از منطقه هیچ گونه آثار و شواهدی که حاکی از وجود چنین بنایی باشد به دست نیامد.ولی هنوز نیاز است که منطقه با دقت بیشتر و با افراد زیادتری بررسی گردد تا شاید آثاری از این بنا به دست آید.

در کتاب های تاریخی هم ذکری از این بنا نشده است.با ابن وجود در کتاب آقای ماکسیم سیرو که به نام راه های باستانی اصفهان است٬ اشاراتی به ابن بنا در منطقه تیدجان شده که در اینجا ذکر می شود:

“در وسط گردنه در سمت جاده جدید یک پناهگاه سنگی خشک دیده می شود که بنا به گفته ساکنان محل جای یک آتشگاه را نشان می دهد.در یک خط الراس سنگی دیگر (چند دقیقه بالا رفتن دارد)به طوری که مشهود است کارهایی انجام شده معذلک چیزی باقی نمانده تا به طور قطع وجود یک پرستشگاه زردشتی را ثابت کند.روایات شفاهی٬دسترس بودن محل که از روستا و جلگه مجاور به خوبی دیده می شود ٬عادتی که سکنه آنجا به پیروی از نیاکان خود به گردش شبانه در آن محل دارند٬ما را وادار می کند که صحت این نام گذاری را بپذیریم.”

بر اساس گفته های آقای ماکسیم سیرو این بنا به احتمال در حوالی بهشت فاطمه قرار داشته است ولی دیگر اثری از آن باقی نمانده است٬با این وجود هنوز امید است روزی پیدا شود.

تپه آريايي‌ها (روستای رحمت‌آباد)

تپه آریایی ها

تپه آریایی ها

اين تپه واقع در روستاي رحمت‌آباد در 35 كيلومتري شمال شرق شهرستان خوانسار قرار دارد كه مربوط به دوره آريايي‌ها و قدمتي حدود 8 هزار سال است. اين تپه تاريخي به دليل زندگي اقوام پيشين در غارهايي كه در دل اين تپه تاريخي كنده شده شهرت دارد. در زير اين تپه تاريخي، اغلب غارها كه محل زندگي انسان بوده به هم متصل هستند و هنوز آثاري از درب‌هاي سنگي و … در اين تپه موجود است. شكل خاص تپه، و ساختمان‌های خشتی كه در چند طبقه بالای غارها از دامنه تا قله بنا شده‌اند، چشم هر رهگذر حتی مسافران خوانسار و گلپایگان را می‌رباید.

 

مدرسه مریم بیگم صفوی

مدرسه مریم بیگم صفوی

مدرسه مریم بیگم صفوی

اين مدرسه در سال 1106 هجري قمري مقارن با سلطنت شاه سليمان صفوي ساخته شده و سپس به دست ميرزا محمد تقي خان مرمت شده است. اين مدرسه حدود 1500 متر مربع مساحت دارد و در سال 1354 هجري شمسي به همت مرحوم سيد حسين علوي مرمت شد. اين مكان به نام حوزه علوي نيز مشهور است.

 

 

 

 

 

کبوتر‌خانه‌ها

کبوتر خانه های خوانسار

کبوتر خانه های خوانسار

کبوتر خانه‌های خوانسار نوعاً از کبوتر خانه مکعبی شکل با تنوع در تناسب و اندازه‌ها می‌باشند. مصالح به کار رفته در بنا خشت و ملات گل است. ورودی کبوترها نیز عمدتاً از پهلو و در امتداد افقی و به صورت صفحاتی است که دارای سوراخ هایی می باشد.