خوانسار، با تاریخی غنی به نقل از روزنامه اطلاعات

تاريخچه شهرستان خوانسار به قبل از اسلام مي‌رسد وجود آثاري از آتشکده تير و معبدي به‌نام هيکل در کوه تير در حوالي روستاي تيدجان و سنگ قبري به خط پهلوي در قريه قودجان دليلي بر اين مدعاست.

نگاهی به نوشته ی خوانسار ، شهر شهدگل و لاله های واژگون نوشته ی علیرضا کیماسی ، روزنامه اطلاعاتچاپ اسفندماه ۱۳۹۱ خورشیدی

تاريخچه شهرستان خوانسار به قبل از اسلام مي‌رسد وجود آثاري از آتشکده تير و معبدي به‌نام هيکل در کوه تير در حوالي روستاي تيدجان و سنگ قبري به خط پهلوي در قريه قودجان دليلي بر اين مدعاست.

دربعضي نوشته ها قدمت خوانساربه زمان اسکندرمي‌رسد و معتقدندکه اسکندر هنگام رفتن به اصفهان از آنجا گذشته و يکي ازميدانهاي جنگ اسکندر و داريوش سوم درمنطقه اي بين خوانسار-کهرود و اصفهان بوده است. همچنين گفته مي‌شود در زمان حمله افغانها به ايران اشرف افغان با سپاهي عظيم قصد تصرف اين شهر را داشت ولي مردم غيرتمند و جوانان سلحشوراين شهرماه?ها درمقابل او مقاومت كردند و ناچار از محاصره شهر دست کشيد.

قديمي ترين مدارکي که از سابقه تاريخي خوانسار در دست است تاريخ مهاجرت دسته اي از قوم يهود به خوانسار و سرگذشت آنها است که به زمان سلطنت کورش مي رسد و مدارک و گزارش هاي مذكور در همدان محفوظ مانده است. يهوديان مهاجر به خوانسار در محله اي به نام جهودا (جيدا) زندگي مي كردند و تا قبل از پيروزي انقلاب اسلامي ايران از خوانسار مهاجرت كردند.

خوانسار در دوره صفويه يکي از مراکز مهم علم وادب و صنعت بوده است. اين موضوع که در تمام بازارهاي ايران نوع چيت را به نام چيت خوانساري مي ناميدند خود دليلي بر اين مدعاست. سلاطين صفوي توجه خاصي به اين سرزمين داشته اند و به خاطر همين توجهات صنايع دستي و کارگاهي در خوانسار رونق يافته و کارگاه?هايي نظير عصارخانه (کارگاه‌هاي روغن‌کشي)، چيت‌بافي، کوزه‌گري، پشم‌زني، قالي‌بافي، قاشق‌تراشي (قاشق‌چوبي)، گيوه‌دوزي و … خوانسار شهرت خاصي داشته است و از سويي ديگر بناي مدرسه مريم بيگم صفوي از سوي همسر شاه طهماسب نيز به اوج رونق فرهنگي خوانسار افزوده است.

قديمي ترين آثار باقي مانده در خوانسار دو مقبره به نام مقبره باباترک (tarak) در شرق خوانسار و مقبره بابا پير در جنوب غربي شهر (پارک سرچشمه) است که هر دو مقبره داراي گنبد دو پوش و نماي خارجي منشوري است که قاعده آن دوازده ضلع است (دوازده ضلع

نشانه?اي از دوازده امام و دوازده ترک(tarak)کلاه صفويه بوده است.

جمعيت ساکن در اين شهرستان بالغ بر ۳۷ هزار نفر بوده که با توجه به برآوردهاي بعمل آمده اين رقم رو به افزايش است . لازم به توضيح است که جمعيت غيرساکن اين شهرستان در نيمه دوم سال به ۵۰ هزار نفر بالغ ميگردد. اين شهرستان داراي يک بخش مرکزي و سه دهستان به نام هاي چشمه سار ، کوهسار و پشت کوه و داراي ۱۸ روستا است. در فصول سرد سال دماي هوا تا ۲۰ درجه زير صفر کاهش مي يابد و در گرمترين روزهاي فصل تابستان درجه ۵۹۹ رشته چشمه با ميزان آبدهي۱۰۵ ميليون مترمکعب ، تأمين مي شود.

مردم خوانسار داراي لهجه خاصي نبوده وليکن داراي گويش مستقل خوانساري هستند که اين گويش ريشه در زبان فارسي قديم داشته و از قبل از اسلام در اين شهرستان رايج بوده است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *