یک روز در دهکده گردشگری

یک روز در دهکده گردشگری گلستانکوه
✍️ #احمد_فرهادی
روز پنچ شنبه پس از سفری ۴ ساعته از تهران به باغ شهر خوانسار رسیدم, هدفم بازید از «دهکده گردشگری گلستانکو» بود. سفر به خوانسار به عنوان هفتمین شهر بلند ایران همواره برایم جذاب بوده است, گویی آب و هوای کوهستانی حس اعتماد به نفس بیشتری به انسان می‌دهد.
این شهر در ارتفاع ۲۲۵۰ متری از سطح دریا بنا شده است. هوای مطبوع, اقلیم زیبا و مردمان سخت‌کوش سه ویژگی‌ ممتاز شهر خوانسار هستند.
همین ویژگی‌ها مرا به فکر انداخته بود که به دنبال مسکن و ماوایی در این شهر باشم. اطلاع از آغاز فروش «دهکده گردشگری گلستانکوه» کافی بود تا مرا روانه خوانسار نماید.
پس از گذر از خیابان‌های زیبای شهر, به ابتدای ورودی شهرک گردشگری رسیدیم. سر در مجلل این شهرک نشان می‌داد که اهداف بزرگی برای تاسیس چنین مجموعه‌ای در نظر گرفته شده است.
پس از هماهنگی‌های لازم به بخش فروش رفتم مهندس جوان و با روحیه‌ای به نام مهندس حسن جویانی, توضیحات مبسوطی در رابطه با بخش‌های مختلف این شهرک ارائه کرد و گفت: «این شهرک باهدف ساماندهی صنعت گردشگری منطقه درسال ۱۳۸۸ شروع به فعالیت نموده است و بعد از گذراندن مراحل اداری و آماده سازی اولیه ازسال ۱۳۹۰ فعالیت اجرایی این مجموعه آغاز گردیده»
در جای‌جای این دهکده نکاتی جذابی وجود داشت, جوانان بسیاری مشغول کار بودند, با توجه به فصل درخت‌کاری تعداد زیادی مشغول کاشت انواع درخت و توسعه فضاهای سبز شهرک بودند, عده‌ای مشغول کارهای عمرانی و بخشی هم به کارهای اداری و خدماتی اشتغال داشتند. به نظر می‌رسید وجود همین شهرک توانسته برای چیزی حدود ۲۰۰ جوان اشتغال ایجاد نماید.
یکی از نکات بسیار مورد مهم در طراحی این دهکده اعتنا به فرهنگ بود.
تابلوی بزرگ شهرک با خط شکسته نستعلیق استاد یداله کابلی بر فراز کوه خود نمایی می‌کرد, نام چشمه‌ها و رودهای خوانسار به شیوه بسیار زیبایی در قسمتی از دیوار دفتر اداری نصب شده بود.
دهکده گردشگری گلستانکوه با مساحت ۴۵ هکتار در کیلومتر ۲ جاده خوانسار-اصفهان روبروی سد خاکی باغکل واقع شده است. نمای زیبایی سد و منظره بی‌بدیل کوه‌های سیل تابلوی چشم نوازی برای ساکنین این شهرک فراهم نموده است.
طراحی این دهکده منحصر به فرد است و شاید بی‌نظیر در کل ایران! بخش‌های مختلفی برای ایجاد آرامش و آسایش ساکنین در نظر گرفته شده است مواردی همچون: ویلاهای استیجاری, هتل پنج ستاره, مجموعه‌های آبی (پارک آبی ، استخر و..), زمین‌های ورزشی, بازی‌های کابلی وتفریحی, رستوران‌, بازارچه و فودکورت؛ پارک تفریحی, تله کابین و… که در ۲ قسمت سامان‌دهی شده است, بخش خدماتی به مساحت ۲۵ هکتار و بخش مسکونی و سرمایه‌گذاری به مساحت ۲۰ هکتار.
گشت و گذار چند ساعته من در بخش‌های مختلف این دهکده گردشگری به پایان رسیده بود, اطلاعات مفیدی کسب کرده بودم و به نظرم می‌رسید موقعیت خوبی برای سرمایه‌گذاری دارد. در برگشت با خودم فکر می‌کردم که دلیل سرمایه‌گذاری با این عظمت در شهری مثل خوانسار چیست؟ پاسخی که من یافتم چنین بود؛ حتماً کسی که بر روی چنین پروژه‌ای سرمایه‌گذاری کرده, هم نگاه بلند مدت داشته و هم نگاه ملی, بلند مدت برای آنکه سنگ بنایی در شهر خوانسار ایجاد نماید که تا سالیان سال باقی بماند و بستری باشد برای استغال جوانان؛ و ملی چون این شهرک نه فقط در سطح استان اصفهان بلکه در سطح ملی کم نظیر است.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *